Kolik vás tady bylo: Dnes 120 | Včera 158 | Za poslední měsíc 881 | Celkem 745033

banner-ver2A

Vytisknout

Jak to dnes vypadá s cenami bytů

Napsal Ing. Petr Vícha. Zveřejněno v kategorii Aktuality ze světa realit a financí

Posledních několik let jsme zažili trvalý pokles cen bytů, zvláště těch panelákových. V letech 2007 či 2008 se dal v Opavě prodat průměrný panelákový byt v osobním vlastnictví 3+1 o výměře 65 m2 na klidnějším místě až za 25.000,- Kč/m2. Dnes jsme se dostali až na cenu 15.000,- Kč/m2, podle míry provedené rekonstrukce bytu a domu. Poslední dva roky se už ceny pohybovaly dolů jen málo, ale přesto vytrvale.

U bytů v cihlových domech se původní ceny sepůvodní ceny kolem 28.000,- Kč/m2 držely po nějakou dobu zuby nehty. Pak šly přece jen o něco dolů, ale v žádném případě ne tolik jako byty v panelových domech. V současné době se cena pohybuje podle lokality a stupně rekonstrukce kolem 25.000,- Kč/m2.

Je zajímavé, že nízké ceny a nízké úroky u hypoték nezvýšily prodej bytů. Technicky tomu nic nebrání, problém je ryze psychologický. Současní klienti realitních kanceláří jsou velmi vybíraví a opatrní a za své (převážně půjčené) peníze vyžadují kvalitnější nemovitosti a mnohem více informaci jak o bytě, tak o domě, pozemcích a také o sousedech. Což je dobře, protože plně informovaný klient se může odpovědně rozhodnout a je se svou investicí spokojen.

S vývojem cen nemovitostí a změnami na realitním trhu v poslední době jsme zaznamenali ještě jeden pozitivní trend. Klienti si mnohem více váží lokality, kde se nabízená nemovitost nachází. V dobrém klidném místě s dostatkem zeleně v okolí jsou ochotní zaplatit vyšší cenu. Atraktivnější je také bydlení v centu města. Byty v zahuštěných místech sídlišť se prodávají hůře a jejich výsledná prodejní cena je výrazně nižší.

Že by se realitní trh začal chovat po létech konečně trochu logicky?

P.S.      Můj osobní názor na budoucí vývoj cen bytů:   

Budou větší rozdíly cen podle kvality a dolů už to nepůjde.