Kolik vás tady bylo: Dnes 135 | Včera 158 | Za poslední měsíc 896 | Celkem 745048

banner-ver2A

Vytisknout

Energetický štítek a co s tím

Napsal Ing. Petr Vícha. Zveřejněno v kategorii Aktuality ze světa realit a financí

 

Současná legislativa předepisuje vlastníkům nemovitostí, kteří je chtějí prodat, aby si k tomu opatřili tzv. Průkaz energetické náročnosti budovy. Tento energetický štítek, jak se mu obecně říká, už dříve musel obsahovat projekt na všechny nově budované objekty. Od letošního roku to platí i pro starší domy.

Opodstatnění to má u novostaveb, kde se dá energetická úspornost celkem jednoduše ovlivnit a každý vlastník je rád, že za vytápění nezaplatí ročně třeba 50 tisíc, ale jen 15. Pokud stavebník nesplní příslušné požadavky, nedostane stavební povolení.

U starších objektů už logika nového zákona začíná mít trhliny. Kromě toho, že prováděcí vyhláška byla vydána až v dubnu, vznikl kolem energetických štítků zmatek. Bylo poměrně málo subjektů, které je uměly a chtěly vydávat a rozptyl cen byl značný. Je v tom totiž háček. Energetický štítek není jen barevný obrázek s kategoriemi A - G. Musí obsahovat analýzu současného stavu a doporučení na jeho zlepšení. A k takovým výsledkům se zhotovitel štítku může dostat jen pokud má v ruce stavební projekt nemovitosti. A pokud stavební projekt nemáte, musí se vypracovat a zde už jdou náklady nahoru.

Co tedy s tím? U bytů je v zákoně obezlička, že se dá energetický štítek nahradit předložením vyúčtování za poslední 3 roky za elektřinu či plyn (tuhá paliva) podle toho čím topíte a ohříváte teplou vodu. U bytů s dálkovým topením samozřejmě náklady na dodávku tepla a teplé vody. Ono totiž štítek jenom na byt se stejně nevypracovává, dělá se na celou budovu a to už je taky finančně náročnější. Smůla je, když se byt několik posledních let neobýval, no a když pak neexistuje ani projekt k domu ....

U rodinných domků není úniku. Tady si musíte nechat energetický štítek vypracovat. Nenechte se zmást novináři, kteří jsou schopni tvrdit, že zde již také stačí jen účty za energii za poslední 3 roky. Nestačí. Ano, pan bývalý ministr Kuba sice prohlásil, že by to mohlo stačit, ale prohlášení ministra není změna zákona. A zákon se zatím nezměnil. Zatím se sice k mým uším nedonesla zpráva, že by někdo byl pokutován za neexistenci energetického štítku při převodu nemovitosti, ale sami dobře víte jak to bývá. Zrovna váš kupec bude pedant a záškodník a po prodeji vás ochotně napráská. Je lepší mít vše v pořádku, i když to stojí nějakou korunu navíc.

Každá solidní realitní kancelář vás s těmito povinnostmi seznámí, poradí a nabídne zhotovitele energetického štítku, který z vás nesedře kůži.