Kolik vás tady bylo: Dnes 122 | Včera 158 | Za poslední měsíc 883 | Celkem 745035

banner-ver2A

Vytisknout

Pravý čas na investici

Napsal Ing. Petr Vícha. Zveřejněno v kategorii Aktuality ze světa realit a financí

 

Během posledních několika let ceny nemovitostí, převážně bytů, klesaly různým tempem stále níž. Letos je tento pokles již zcela neznatelný, majiteléaztower small ceny drží a pouze ti, kteří prodat musí, jsou ochotni nějakou korunu slevit.

Pro ty, kteří se o investování zajímají, je tato situace signálem k intenzivnějším úvahám, do které nemovitosti své peníze vloží. Tato situace na trhu nemovitostí však nahrává i těm, kteří chtějí investovat poprvé. Pokud se poradí se zkušeným realitním makléřem, v současné chvíli v podstatě nemohou prodělat.

Jak zdůvodním toto odvážné tvrzení?

Celkem jednoduše. Obecně se neočekává další pokles cen nemovitostí. Začínají se objevovat náznaky oživení ekonomiky, což sebou přinese více pracovních příležitostí, větší migraci obyvatel za prací a z toho plynoucí větší zájem o vlastní i nájemní bydlení. K tomu se pak přidá i větší optimismus a ochota platit za bydlení i přiměřeně vyšší cenu. Pokud si tedy dnes i investor začátečník koupí např. panelákový byt, který následně pronajme, bude mu pravidelně přicházet nájem jako vylepšení příjmu nebo splátka úvěru na tuto investici a samotný předmět investice nebude svou hodnotu ztrácet, ale právě naopak. Investor má tedy pravidelný příjem z nájmu a v případě potřeby i relativně rychle a se ziskem zpeněžitelný majetek.

Do jakého „druhu“ nemovitosti tedy své peníze vložit?

Pro opatrnější začátečníky bych doporučil menší panelákový byt (1+1, 2+1) ideálně po rekonstrukci, který nestojí tolik a dobře se pronajímá. V případě, že budete potřebovat peníze na něco jiného, dá se celkem rychle prodat. Takovou investici můžeme nazvat krátkodobou, i když ji třeba můžete využívat mnoho let.

Zkušenější investor se porozhlédne po větším bytě, třeba v cihlovém domě, kde se rekonstruovaný byt slušně časem zhodnotí a je možné získat i o něco vyšší nájemné. Zde je třeba zakalkulovat případné další investice do oprav staršího domu. Takové investice se někdy realizují i s perspektivou budoucího bydlení vlastního či rodinných příslušníků.

Fajnšmekři vyhledávají byty v domech s „osobností“ nebo se zajímavou architekturou.

Tuto investici bych nazval střednědobou.

Nejzkušenější investoři se zajímají o pozemky, ať už se na nich dá stavět hned nebo jsou přesvědčeni o jejich zastavitelnosti i ve vzdálenější budoucnosti. Jiní hledají domy s komerčními prostorami, které se dají dlouhodobě dobře pronajímat a při přiměřené péči mohou v rodinném majetku vydržet desítky let. Tady se skutečně jedná o dlouhodobé investice.

Zvláštní skupinou jsou investoři do zemědělské a lesní půdy. Není jich příliš mnoho a nechtěl bych je zaměňovat s „odborníky“ na dotace.

Takže neváhejte, za rok už může být dráž!