Kolik vás tady bylo: Dnes 120 | Včera 158 | Za poslední měsíc 881 | Celkem 745033

banner-ver2A

Vytisknout

Jak na "Daň nabytí nemovitých věcí"

Napsal Ing. Petr Vícha. Zveřejněno v kategorii Aktuality ze světa realit a financí

dan z nemovitosti

Ať děláme, co děláme, placení daní se nevyhneme. A když prodáme nemovitost, čeká nás tato povinnost také. Kolem změn právních a daňových předpisů s rokem 2014 se vynořila hromada fám a polopravd, které je třeba uvést na pravou míru.

            První změna proti letům minulým je název daně. Nyní je to „Daň z nabytí nemovitých věcí“ dle zákonného opatření Senátu č. 340/2013 Sb. Její výše zůstala na 4% z kupní ceny nemovitostí, pokud je kupní cena vyšší než cena podle znaleckého posudku. A teď další novinky: Pokud si necháte vypracovat znalecký, tzv. administrativní, posudek prodávaných nemovitostí, a ten bude vyšší než kupní cena, platíte daň ze 75% hodnoty dle tohoto posudku. Ovšem jen tehdy, když se tím nedostanete pod úroveň kupní ceny – pak je základem pro výpočet daně opět kupní cena. Cenu znaleckého posudku si pak můžete odečíst od základu daně. Jak prosté! 

            A aby stát svým milým, daně platícím, občanům vyšel ještě více vstříc, tak jim umožnil podávat daňové přiznání i bez znaleckého posudku. Pak zaplatíte 4% z výše kupní ceny (jako zálohu na daň) a příslušný Finanční úřad si převáděné nemovitosti ocení sám. A pak Vám buď vyměří daňový doplatek, nebo se spokojí se zálohou. I zde platí, že posouzení vypracované Finančním úřadem se uvažuje jako základ daně ve výši 75% své hodnoty (pokud se tím nedostaneme pod kupní cenu …).

            U varianty „bez posudku“ musíte jen k daňovému přiznání vyplnit další přílohy s popisem převáděných nemovitostí.

            Termíny k podání daňového přiznání a zaplacení daně se téměř nezměnily. Musíte tak učinit ve lhůtě tří měsíců od data provedení vkladu práv dle kupní smlouvy do veřejného seznamu – katastru nemovitostí, respektive do konce měsíce, ve kterém uplynula tato lhůta.

            A kdo je plátcem Daně z nabytí nemovitých věcí? Povinnou osobou zůstala strana prodávající s tím, že se ve smlouvě může dohodnout, že daň uhradí strana kupující. A k tomu máme další zpestření. Pokud daň platí strana prodávající, je strana kupující ručitelem vůči Finančnímu úřadu. Ale pokud daň platí strana kupující, tak strana prodávající již ručitelem není!

            Inu, zaplatit správně daň z nabytí nemovitých věcí – jednoduchá věc.

            Pokud se Vám přesto zdá, že je to složité jako pojistná matematika, přijďte do naší realitní kanceláře ATRIM, my Vám poradíme, případně za Vás i daňové přiznání vyplníme. Tak jak to běžně děláme pro naše klienty.