Kolik vás tady bylo: Dnes 135 | Včera 158 | Za poslední měsíc 896 | Celkem 745048

banner-ver2A

Vytisknout

Ministryně financí plánuje zrušení daně z nabytí nemovitosti

Napsal Ing. Petr Vícha. Zveřejněno v kategorii Aktuality ze světa realit a financí

Ministryně financí v nedělní Partii televize Prima oznámila plán na zrušení daně z nabytí nemovitosti. Návrh ještě musí podpořit vláda. Vzhledem k aktuální situaci je pravděpodobné, že návrh projde. Ulevilo by se tak všem kupujícím, kteří by ušetřili 4 % z kupní, nebo odhadní ceny nemovitosti, podle toho, která částka je vyšší.

Mezi odborníky je tato daň dlouhodobě kritizována. Loni navrhoval zrušení daně z nabytí nemovitosti Senát, ten byl ovšem následně poslanci přehlasován. V poslanecké sněmovně navrhovala ODS zrušení daně z nabytí 3x a dopadla stejně.

Do roku 2016 hradili daň při převodu nemovitosti prodávající. Následně byla tato daň přenesena na kupující, kterým se tak výrazně zhoršila dostupnost vlastního bydlení. Spolu s kupní cenou museli následně uhradit také 4% daň z nabytí nemovitosti. Pokud si například někdo pořídil byt za 3 mil. Kč, musel počítat s daní 120 000 Kč. Výjimkou byly první převody nemovitostí (novostavby), které byly od daně z nabytí nemovitosti oproštěny.

Zrušením daně z nabytí nemovitosti by mohla odpadnout také povinnost vyhotovení znaleckého posudku, což jsou další ušetřené peníze.

Ministryně financí Alena Schillerová oznámila v nedělním pořadu televize Prima, kromě plánu zrušení daně z nabytí nemovitosti, také případné zrušení daňových odpočtů u hypotečních úvěrů.

Pro ty, kteří uvažují nad pořízením nemovitosti je plánované zrušení daně z nabytí nemovitosti dobrou zprávou. Vlastníky nemovitostí zatížených hypotečním úvěrem ovšem plánované zrušení daňových odpočtů nepotěší. Každý rok si mohli nárokovat daňový odpočet, mnohdy i v řádech desítek tisíc. Otázkou tedy zůstává, zdali se zrušení daňového odpočtu bude týkat všech, nebo jen těch, kteří si pořídí nemovitost na hypotéku od případného data platnosti nových podmínek.