Kolik vás tady bylo: Dnes 127 | Včera 158 | Za poslední měsíc 888 | Celkem 745040

banner-ver2A

Vytisknout

Vláda schválila odložení úhrady daně z nabytí nemovitosti. Tentokrát do konce roku

Napsal Ing. Petr Vícha. Zveřejněno v kategorii Aktuality ze světa realit a financí

Vláda 8. června schválila návrh Ministerstva financí odložit úhradu daně z nabytí nemovitosti do 31. 12. 2020. Došlo tak k dalšímu posunu. Dosud byla úhrada daně posunuta do 31. 8. 2020 pro ty, kteří měli povinnost podat daňové přiznání po 31. 3. 2020.

 

Datum posunu k 31. 12. 2020 nebylo zvoleno náhodou. Od 1. 1. 2021 by měla začít platit novela, která má daň z nabytí nemovitosti zcela zrušit. Návrh novely je spojen se změnou zákona o daních z příjmů, konkrétně s navrhovaným zrušením možnosti odečtu úroků z hypotéky od základu daně a prodloužením tzv. časového testu pro osvobození zisku z prodeje nemovitosti nesloužící k bydlení vlastníka.

Poslanci zatím započali s projednáváním, ale již nyní je zřejmé, že nebude jednoduché. Poslanci podali několik pozměňovacích návrhů, které povětšinou různým způsobem navrhují zmírnění dopadů zrušení možnosti odečtu úroků z hypoték na běžné občany.

Pokud sněmovna novelu schválí, musí být ještě projednána senátem. Proto není reálné očekávat schvální novely dříve než na podzim. Novela zákona může ve sněmovně či senátu doznat změn, nadále proto vše sledujeme. Jisté však je, že ti, co koupili nemovitost letos, nemusí s jistotou do konce roku daň z nabytí nemovitosti hradit